Pogrzeb Jana Pawła II Rzym, Włochy

8 kwietnia 2005 r.

2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, w 9666. dniu swojego pontyfikatu zmarł Jan Paweł II. Dzień później jego ciało zabalsamowano i umieszczono na katafalku, który wystawiono na widok publiczny w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. 4 kwietnia zostało przeniesione do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie było dostępne dla delegacji państwowych i pielgrzymów chcących oddać ostatni hołd zmarłemu papieżowi.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. Było to jedno z największych zgromadzeń w historii świata. Wzięło w nim udział prawdopodobnie około 5 milionów ludzi, w tym około 1,5 miliona Polaków. Ponieważ na placu świętego Piotra mogło się zmieścić tylko 300 tysięcy osób, wierni szczelnie wypełnili nie tylko ulicę Via della Conciliazione prowadzącą do Watykanu, ale także inne  miejsca Rzymu, gdzie śledzili przebieg uroczystości na specjalnie rozstawionych ekranach. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że dzięki telewizji ceremonię śledziło na żywo ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie.

Pogrzeb był nie tylko największy w historii świata pod względem liczby ludzi biorących w nim udział, ale był również największym zgromadzeniem dostojników i przywódców. Uczestniczyło w nim 4 królów, 5 królowych, ponad 70 prezydentów. Przybyły delegacje państwowe z około 200 krajów. Nie zabrakło przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich oraz różnych religii światowych, w tym duchownych islamskich i żydowskich.

Mszę świętą koncelebrowało 3000 księży, w tym 140 kardynałów i patriarchów. Przewodniczył jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, wieloletni najbliższy współpracownik zmarłego papieża, kardynał Joseph Ratzinger, który 11 dni późnej został wybrany następcą Jana Pawła II. Nabożeństwo prowadzone było w języku łacińskim, ale modlono się również po włosku, francusku, polsku, niemiecku, portugalsku, w językach suahili i tagalskim.

Trzy momenty z ceremonii zapadły szczególnie w pamięć wszystkich jej świadków. Wiejący wiatr przewracał stronami Ewangeliarza położonego na trumnie Jana Pawła II. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z napisem „santo subito” („święty natychmiast”) lub wznosiło okrzyki tej treści. W podobnym tonie wypowiedział się podczas homilii kardynał Joseph Ratzinger: Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi. Tak. Błogosław nam, Ojcze Święty.