Msza w katedrze i modlitwa przy sarkofagu prymasa Wyszyńskiego Warszawa, Polska

16 czerwca 1983 r.

We wczesnych godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy porządkowi ze służb kościelnych zaczęli tworzyć szpalery wzdłuż tras przejazdu papieża, o godz. 17.00 uderzyły dzwony wszystkich kościołów w Warszawie i całej Polsce. Papież Jan Paweł II wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie. W imieniu władz państwowych witał go przewodniczący Rady Państwa prof. Henryk Jabłoński, w imieniu Episkopatu – Prymas Polski Józef kardynał Glemp.

Tuż przed godz. 18.00 ulicami miasta papież udał się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie po krótkiej modlitwie w kaplicy Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego złożył kwiaty i odmówił krótką modlitwę przy sarkofagu śp. prymasa Stefana Wyszyńskiego w krypcie arcybiskupów warszawskich. W warszawskiej katedrze papież przypomniał postać kard. Stefana Wyszyńskiego oraz stwierdził: „wraz ze wszystkimi moimi rodakami, zwłaszcza z tymi, którzy najboleśniej czują smak zawodu, upokorzenia, cierpienia, pozbawienia wolności, krzywdy, podeptanej godności człowieka, staję pod krzyżem Chrystusa…”.

Ojciec Święty odprawił mszę świętą w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego i spotkał się z siostrami zakonnymi w kościele Matki Boskiej Łaskawej. Około godziny 21.00 opuścił świątynię i oświetlonym od wewnątrz papamobile udał się do rezydencji arcybiskupów warszawskich.

• Powitanie papieża Jana Pawła II na lotnisku Okęcie w Warszawie.
  • Wizyta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela: modlitwa w kaplicy Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego, modlitwa przy sarkofagu śp. prymasa Stefana Wyszyńskiego w krypcie arcybiskupów warszawskich.
  • Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego i spotkanie z siostrami zakonnymi w kościele Matki Boskiej Łaskawej.
  • Przejazd do rezydencji arcybiskupów warszawskich.