Msza św. przy katedrze gnieźnieńskiej Gniezno, Polska

3 czerwca 1979 r.

Jan Paweł II po spotkaniu z młodzieżą uczestniczącą o godz. 7.00 rano w uroczystej Mszy św. przy kościele św. Anny, udaje się do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, odlatując śmigłowcem z Placu Zwycięstwa.

Ok. godz. 11.00 helikopter ląduje na błoniach gnieźnieńskich w Gębarzewie, gdzie papież pozdrawia obecnych: „Wszystkich witam i nikogo nie pomijam. Również przedstawicieli władz terenowych, służby porządkowej i milicji. Wszystkich! Królewski szczep Piastowy… Wszystkie polskie dzieci i całą młodzież…” Ojciec Święty przełamuje kordony służb porządkowych i wchodzi między ludzi.

Kilkunastokilometrową trasę do Gniezna przejeżdża odkrytym samochodem, witany przez tysiące pielgrzymów. Z balkonu rezydencji Prymasa Polski w Gnieźnie przemawia krótko do pielgrzymów, a następnie przechodzi wśród szpaleru wiernych do bazyliki prymasowskiej, gdzie modli się w kaplicy Najświętszego Sakramentu, a następnie przed głównym ołtarzem, przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, nawiedzającą właśnie archidiecezję gnieźnieńską oraz przed relikwiami św. Wojciecha.

Papież powiedział w Gnieźnie: „Pójdziemy razem tą drogą naszych dziejów na Jasną Górę, w stronę Wawelu, w stronę świętego Stanisława. Pójdziemy ku przeszłości. Nie pójdziemy jednakże w przeszłość. Pójdziemy ku przyszłości! „Weźmijcie Ducha Świętego”. Amen”.

Przy ołtarzu usytuowanym na Wzgórzu Lecha, po poświęceniu kamieni węgielnych czterech nowych świątyń wyjętych z fundamentów archikatedry gnieźnieńskiej, które posłużą jako kamienie węgielne odprawia mszę świętą. Po mszy odprawionej o godz.17.00 przez kardynała Władysława Rubina spotyka się z młodzieżą. Spotkanie kończy o zmroku Apel Jasnogórski.