Msza przed katedrą Matki Bożej z Aparecidy Brasília, Brazylia

30 czerwca 1980 r.

Swoją siódmą pielgrzymkę Jan Paweł II odbył do Brazylii, największego katolickiego kraju na świecie. Była to trudna wizyta ponieważ Brazylia zmagała się z problemami społecznymi, a stosunki pomiędzy wojskowym rządem i Kościołem były pełne napięć. Pierwszym miejscem do którego przyleciał papież była stolicy kraju – Brasília.

Przed katedrą pod wezwaniem Matki Bożej z Aparecidy (projektu słynnego modernistycznego architekta Oscara Niemeyera) Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla około 750 tys. ludzi. Oprócz prezydenta Brazylii, generała Figueiredo, wzięli w niej udział pielgrzymi z całego kraju, zakonnicy, rolnicy, delegacja Indian. Po mszy, na spotkaniu w pałacu prezydenckim, papież namawiał generał Figueiredo do dalszych reform i demokratyzacji kraju.