Beatyfikacje brata Alberta Chmielowskiego i ojca Rafała Kalinowskiego Kraków, Polska

22-23 czerwca 1983 r.

W godzinach porannych Jan Paweł II przybył na Uniwersytet Jagielloński: modlił się tam w uniwersyteckiej kaplicy św. Jana z Kęt (Kantego), profesora i rektora UJ, odwiedził muzeum Uniwersytetu, uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czasie którego odebrał doktorat honoris causa, nadany przez wszystkie wydziały uczelni.

O godz. 10.00 podczas mszy świętej z udziałem półtora miliona wiernych na Błoniach beatyfikował brata Alberta Chmielowskiego i ojca Rafała Kalinowskiego. Wskazując na nich mówił: „do takiego zwycięstwa powołany jest każdy człowiek, … każdy Polak, który wpatruje się w przykłady swoich świętych… Ich wyniesienie na ołtarze jest znakiem tej mocy, która płynie od Chrystusa-Dobrego Pasterza… która jest potężniejsza od każdej ludzkiej słabości – i od każdej, choćby najtrudniejszej sytuacji, nie wyłączając przemocy… Proszę was, abyście… nie pozwolili się pochłonąć fali demoralizacji, zobojętnienia, upadku ducha.”

W kaplicy rezydencji arcybiskupów krakowskich papież spotkał się z członkami Senatu Papieskiej Akademii Teologicznej. Następnie udał się na Cmentarz Rakowicki i modlił się przy grobie rodziców i brata.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia była konsekracja przez Jan Paweł II kościoła w Nowej Hucie – Mistrzejowicach, miejsca, które zgodnie z zamiarami władz komunistycznych miało pozostać „miastem bez Boga”.

O godz. 18.30 dźwięk dzwonu Zygmunta obwieścił przybycie Jana Pawła II na wzgórze wawelskie: w katedrze papież oddał hołd relikwiom świętych Stanisława i Floriana oraz włóczni św. Maurycego, modlił się przy kaplicy Drzewa Krzyża Świętego i wziął udział w uroczystym zamknięciu I Synodu Prowincjalnego Metropolii Krakowskiej.

Na Wawelu mało miejsce drugie, nieplanowane spotkanie z gen. Wojciechem Jaruzelskim.

Kolejność wydarzeń:

22.06.1983

  • Wizyta Jana Pawła II na Uniwersytecie Jagiellońskim, w muzeum Uniwersytetu.
  • Uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, nadanie papieżowi doktoratu honoris causa przez wszystkie wydziały uczelni.
  • Msza święta na Błoniach, beatyfikacja brata Alberta Chmielowskiego i ojca Rafała Kalinowskiego.
  • Spotkanie z członkami Senatu Papieskiej Akademii Teologicznej w kaplicy rezydencji arcybiskupów krakowskich.
  • Modlitwa na Cmentarzu Rakowickim przy grobie rodziców i brata.
  • Konsekracja przez Jana Pawła II kościoła w Nowej Hucie – Mistrzejowicach.
  • Wizyta w katedrze na Wawelu i uroczyste zamknięcie I Synodu Prowincjalnego Metropolii Krakowskiej.
  • Spotkanie na Wawelu z gen. Wojciechem Jaruzelskim.

23.06.1983

  • Jan Paweł II udaje się helikopterem na Polanę Chochołowską, gdzie w schronisku spotyka się z Lechem Wałęsą i jego rodziną.
  • Powrót do Krakowa i uroczyste pożegnanie na lotnisku w Balicach przez przewodniczącego Rady Państwa H. Jabłońskiego i prymasa J. Glempa.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wszystkie prawa zastrzeżone 2014r. wykonanie strony